Warning: "continue 2" targeting switch is equivalent to "break 2". Did you mean to use "continue 3"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue 2" targeting switch is equivalent to "break 2". Did you mean to use "continue 3"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862
Ciekawostki ze świata metali – Politechnika Śląska

Litowce

Metale są stosunkowo twardymi materiałami? Niekoniecznie. Istnieje grupa metali miękkich, które w temperaturze pokojowej da się pokroić nożem. Mowa tu oczywiście o litowcach (Lit, Sód, Potas, Cez). Są to metale bardzo reaktywne, które na powietrzu reagują z tlenem i matowieją – tracą swój metaliczny połysk, zaś z wodą reagują wręcz szaleńczo. Nie wierzycie sami zobaczcie:

Spalanie magnezu

I stało się światło. Ale najpierw był magnez. Metal ten jest łatwo rozpoznać, ponieważ spala się w bardzo jasny, wręcz oślepiający sposób. Dodawany jest wszędzie tam, gdzie potrzeba jasnego iskrzenia i flesz efektów.

Wapń

Dorośli to niezłe wapniaki. Taki przeciętny, dorosły Kowalski w ciele ma aż 1,2 kg wapnia. Metal ten jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie organizmu i działanie wielu ważnych funkcji życiowych. Ponadto jest budulcem kości i zębów.

Fajerwerki

Sylwestrowa noc nie może obyć się bez wystrzału fajerwerków. A czy wiecie, że barwy pojawiające się na sylwetowym niebie są efektem obecności związków różnych metali. Miedź (Cu), Potas (K), Stront (Sr), Bor (B) oraz Sód (Na) oto kilka przykładów barwnej palety.

Piękno bizmutu

Bizmut jest kruchy, ma niską przewodność cieplną i elektryczną, dlatego nazywany jest „ubogim metalem”. Niemniej jednak potrafi oczarować i zaskoczyć. Ma on bowiem nietypową właściwość. Bizmut zwiększa swoją objętość w trakcie procesu krzepnięcia, czemu towarzyszy tworzenie się lejkowatych kryształów o pięknych kształtach i kolorach.

Smaczny jak... antymon

Coś by obrzydzić obiad… Antymon jest wysoce toksycznym półmetalem. Można go znaleźć w tzw. „Pigułce wieczystej”. Spokojnie… nazwa nie wywodzi od tego, że po zażyciu pigułki odejdziemy na wieczność. Obecność w ustach niewielkiej kuleczki zawierającej ten metaloid powoduje silne wymioty, przy czym zużycie tego preparatu jest żadne więc można go używać do tego celu wielokrotnie, wiecznie. Smacznego.

Ferrociecz

Jedną z bardziej ciekawych substancji jakie możemy zaobserwować jest tzw. ferrofluid, ferrociecz lub ciecz magnetyczna. Jest to zawiesina drobinek metalu jakim jest żelazo w gęstym płynie. Kiedy taką substancję wystawimy na działanie pola magnetycznego może się zjeżyć. Sami zobaczcie:

Iryd zabójca z kosmosu

Iryd zabił dinozaury. Czy wiecie, że w 1980 roku metal iryd wskazał naukowcom odpowiedź na pytanie, co spowodowało masowe wyginięcie dinozaurów?  Amerykańscy uczeni badając osadowe skały wapienne z okresu kredowego stwierdzili, że mają one znaczną ilość irydu. Ponadto inne badania potwierdzają, że pierwiastek ten mógł pochodzić tylko z przestrzeni kosmicznej. Stosunek irydu w badanych skałach do tych pochodzących z innych epok pozwolił na stwierdzenie, że w nasz glob uderzyła asteroida o średnicy sięgającej nawet 10 km.

Boskie metale

W starożytności znano siedem pierwiastków, które przypisywane były bogom, a później w alchemii ciałom niebieskim.