Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej
Katowice, ul. Krasińskiego 8,
tel. 32 603 44 88, 32 603 41 03
e-mail: wimim_rekrutacja@polsl.pl
CZAS TRWANIA
STUDIÓW
3,5 roku / 7 semestrów
UZYSKANY
TYTUŁ
inżynier
Technologie metali są kierunkiem studiów inżynierskich (I stopnia) i magisterskich (II stopnia) realizowanych na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej. Stanowią kontynuację 50-letniej tradycji metalurgicznej tego wydziału. Program studiów został przystosowany do wymagań współczesnego przemysłu i łączy wiedzę naukową na temat metali jako materiału z wiedzą o technologiach ich przetwarzania.
- stacjonarne I stopnia
- profil: ogólnoakademicki
- termin naboru: rekrutacja letnia
- czas trwania studiów: 3,5 roku/7 semestrów
- uzyskany tytuł: inżynier
- specjalności:
- Technologie i materiały dla środków transportu
- Ochrona środowiska w przemyśle
- Spawalnictwo
- Sterowanie procesami technologicznym
- Absolwenci posiadają gruntowną wiedzę z zakresu podstawowych dyscyplin nauk technicznych, a także technologii wytwarzania, przetwórstwa i recyklingu materiałów metalowych, technologii łączenia i obróbki ubytkowej metali oraz metod kształtowania i badania ich struktury i właściwości.
- Potrafią kierować kompleksowo procesami wytwarzania i kształtowania wyrobów z metali nieżelaznych i ich stopów. Zakres nabytej wiedzy obejmuje procesy odlewania, przetwórstwa plastycznego i obróbki cieplnej metali i stopów, kształtowania końcowego wyrobów, metod zagospodarowania wybranych odpadów, a także podstawy projektowania, sterowania i optymalizacji wymienionych procesów. Istotnym elementem w edukacji jest szczególne zwrócenie uwagi na rozwiązania energooszczędne i proekologiczne.
- Absolwenci kierunku znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkcyjnych działających w obszarze wytwarzania i przetwarzania metali i stopów. Mogą również zajmować się wdrażaniem nowoczesnych technologii z obszaru wytwarzania i przetwórstwa oraz obróbki cieplnej metali i ich stopów, łączenia metali i obróbki ubytkowej oraz utylizacji i recyklingu odpadów przemysłowych ze szczególnym uwzględnieniem wymogów ochrony środowiska.
Ochrona środowiska w przemyśle
Absolwent specjalności ochrona środowiska w przemyśle ma szczegółową wiedzę w zakresie ochrony środowiska, a zwłaszcza technologii recyklingu metali i stopów, utylizacji i unieszkodliwiania odpadów, oczyszczania ścieków, ochrony atmosfery oraz urządzeń i aparatury stosowanej w ochronie środowiska. Absolwent przygotowany jest do pracy na stanowiskach inżynierskich w wydziałach przedsiębiorstw przemysłowych odpowiedzialnych za zagadnienia związane z ochroną środowiska.
Technologie i materiały dla środków transportu
Absolwent specjalności technologie i materiały dla środków transportu ma szczegółową wiedzę w zakresie budowy współczesnych środków transportu, materiałów stosowanych w środkach transportu, technologii wytwarzania nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, działania agregatów i urządzeń stosowanych do wytwarzania współczesnych materiałów konstrukcyjnych. Absolwent przygotowany jest do pracy na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach przemysłowych zajmujących się wytwarzaniem elementów znajdujących zastosowanie w środkach transportu.
Spawalnictwo
Absolwenci specjalności spawalnictwo nabywają wiedzę i umiejętności z zakresu wymagań, stawianych materiałom konstrukcyjnym oraz technologiom ich przetwarzania, głównie spawania, zdobywają również wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, w zakresie technologii łączenia materiałów konstrukcyjnych m.in. spawania, zgrzewania, lutowania i klejenia oraz kompetencje do stosowania norm i przepisów do wytwarzania i odbioru. Wiedza studentów uzupełniana jest m.in. o: dyrektywy ciśnieniowe, dyrektywy maszynowe, normy zharmonizowane PN-EN ISO 12952, PN-EN ISO 13445, PN-EN ISO 1090 oraz EN 13480 oraz przepisów WUDT, Ad2000 i ASME. Absolwenci specjalności spełniają nowoczesne wymagania zawodowe, stawiane kadrze inżynierów w przemyśle energetycznym, motoryzacyjnym, chemicznym i innych gałęziach związanych z technologiami przetwarzania metali, tworzyw sztucznych i kompozytów. Interdyscyplinarność problematyki związanej z materiałami konstrukcyjnymi i technologiami ich przetwarzania powoduje, że absolwenci specjalności spawalnictwo łączą wiedzę inżynierską z umiejętnościami kierowania zespołami pracowniczymi. Uzyskana wiedza, kompetencje i umiejętności uprawniają absolwentów do podjęcia pracy na następujących stanowiskach: inspektor ds. jakości, inżynier technolog, inżynier produkcji, lider projektu, mistrz wytwarzania, inżynier utrzymania ruchu, inżynier spawalnik (po uzyskaniu tytułu IWE).
Sterowanie procesami technologicznymi
Absolwent specjalności sterowanie procesami technologicznymi ma szczegółową wiedzę technologiczną w zakresie prowadzenia (sterowania, pomiarów i automatyzacji) procesów przemysłowych. Absolwent przygotowany jest do pracy na stanowiskach inżynierskich w przedsiębiorstwach przemysłowych zajmujących się obróbką metali, w szczególności z wykorzystaniem zautomatyzowanej linii technologicznej.